BEA Selvsmørende føringsbøsninger med krave

Italienske ENS International har mere end 20 års erfaring med egen produktion af føringselementer som søjler, bøsninger, kugleføringer og rulleføringer på fabrikken midt i den unikke natur ved Gardasøen i Italien.

Type BEA er selvsmørende føringsbøsninger med krave. Bøsningerne er lavet med ENSCOAT, som er en fluorpolymer-grafit belægning, der nedsætter friktionskoefficienten til <0,06 og har derfor en sublim egenskab for at undgå rivninger i føringen. ENSCOAT er et godt alternativ til sinter-bøsninger. Beslag til montage er ikke inkluderet – skal købes særskilt (se type S-ISO i produktoversigten).

Norm: DIN 9448-6
Materiale: 1.7131
Hårdhed: 61-63 HRC

Føringselementer fra ENS International leveres direkte fra fabrikken (EXW), hvor de under normale omstændigheder altid er på lager i gode mængder.

VarenummerD1D3D4D5D8LL2L3RPrisAntal 
EI-BEA19-1193232403959233626
EI-BEA19-4193232403943232026
EI-BEA19-51932324035231226
EI-BEA20-1203232403959233626
EI-BEA20-4203232403943232026
EI-BEA20-52032324035231226
EI-BEA24-1244040484679235630
EI-BEA24-4244040484659233630
EI-BEA24-52440404835231230
EI-BEA25-1254040484679235630
EI-BEA25-4254040484659233630
EI-BEA25-52540404835231230
EI-BEA30-1304848565393306333.5
EI-BEA30-4304848565375304533.5
EI-BEA30-53048485642301233.5
EI-BEA32-1324848565393306333.5
EI-BEA32-4324848565375304533.5
EI-BEA32-53248485642301233.5
EI-BEA38-13858586663108377138.5
EI-BEA38-4385858666382374538.5
EI-BEA38-53858586652371538.5
EI-BEA40-14058586663108377138.5
EI-BEA40-4405858666382374538.5
EI-BEA40-54058586652371538.5
EI-BEA48-14870708077127478045.5
EI-BEA48-4487070807797475045.5
EI-BEA48-54870708065471845.5
EI-BEA50-15070708077127478045.5
EI-BEA50-4507070807797475045.5
EI-BEA50-55070708065471845.5
EI-BEA60-16085859592150609053
EI-BEA60-46085859592116605653
EI-BEA60-56085859580602053
EI-BEA63-16385859592150609053
EI-BEA63-46385859592116605653
EI-BEA63-56385859580602053

Jesper Thorne

Har du spørgsmål eller brug for vejledning?

I samarbejde med vores stærke leverandørnetværk stiller vi ekspertise og mange års brancheerfaring til rådighed - hvad end det drejer sig om vejledning i brug af vores standardkomponenter eller i forbindelse med ønske om fremstilling af specialkomponenter og -løsninger.

Har du spørgsmål til produkterne her på siden - eller søger du produkter, du ikke umiddelbart finder i udvalget på webshoppen?

Tøv ikke med at række ud, så gør vi vores ypperste for, at du får en kyndig og professionel vejledning hos THORNE.